Pierściec - polska stolica św. Mikołaja

Nie trzeba jechać do Bari we Włoszech, aby pomodlić się przy relikwiach św. Mikołaja. Wystarczy udać się do Pierśćca - małej miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Tu znajduje się najważniejsze polskie sanktuarium Świętego.

Garść żyznej ziemi

Pierściec leży nieopodal Skoczowa. Tego samego Skoczowa, który był celem kilkugodzinnej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w maju 1995 r. Wybierając się do sanktuarium św. Mikołaja warto więc odwiedzić i tę miejscowość.
Pierściec powstał w średniowieczu. Świadczy o tym jego nazwa, którą językoznawcy wywodzą od staropolskiego wyrażenia "pierść". W czasach piastowskich tak określano garść żyznej ziemi. Pierwszą kaplicę poświęconą św. Mikołajowi wystawiono tu przypuszczalnie już w XIV wieku.
Kult św. Mikołaja w Pierśćcu od wieków związany jest ściśle ze znajdującą się w miejscowym kościele cudowną figurą. O jej wyjątkowości mieszkańcy wsi mogli się najlepiej przekonać w 1616 r., gdy pożar strawił wszystkie zabudowania osady. Ogień oszczędził jedynie figurę Świętego, która od tej pory cieszyła się jeszcze głębszym szacunkiem jako będąca pod opieką Opatrzności.

Bezcenne relikwie

Rozwój kultu św. Mikołaja i rosnąca systematycznie liczba pielgrzymów odwiedzających Pierściec spowodowały, że drewniany kościółek stał się zbyt ciasny. Pod koniec XIX w. wzniesiono nową, murowaną świątynię. Ranga sanktuarium znacznie wzrosła przed czterdziestu laty, gdy wzbogaciło się ono o relikwie św. Mikołaja. Przed obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski przywiózł je do Pierśćca z Bari ks. kard. Bolesław Kominek.
Sanktuarium nadal się rozwija. W 1986 r. - w związku z nadchodzącym stuleciem wzniesienia kościoła murowanego - świątynia pierściecka została rozbudowana: dodano nawę północną i zakrystię. W latach 1996 - 1997 powstała druga nawa boczna, południowa. Powiększony i odnowiony kościół służy nie tylko społeczności Pierśćca, lecz również pielgrzymom, którzy przyjeżdżają ze wszystkich stron kraju, by pomodlić się do św. Mikołaja.


Łaskami słynąca figura św. Mikołaja

Tradycyjnie wierni przybywają do Pierśćca prosić o zdrowie. W grupach pątniczych jest sporo dzieci. Są one szczególnie ciekawe spotkania ze Świętym, który przynosi prezenty. Widuje się tu także dzieci chore, które przybywają prosić o uzdrowienie. W imieniu tych, które nie mogą przybyć same ze względu na chorobę, przychodzą rodzice.

Cenne płaskorzeźby W ołtarzu głównym kościoła znajdują się zabytkowe płaskorzeźby ze starego, drewnianego kościoła. Przedstawiają one sceny z życia św. Mikołaja i cuda przez niego zdziałane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz